GG / Wyspiański. Posłowie

Gmach Główny - Muzeum Narodowe w Krakowie
Kraków

Gmach Główny - Muzeum Narodowe w Krakowie - GG / Wyspiański. Posłowie

Na wystawie „Wyspiański. Posłowie” zaprezentowano nowe, dotychczas niepokazywane szerokiej publiczności,  dzieła twórcy „Wesela” oraz jego uczniów, spadkobierców jego idei. Dopełniają one przestrzeń dwóch „bibliotek”, znanych już z wystawy „Wyspiański. Nieznany”, w których ukazana została wczesna twórczość artysty oraz jego prywatny księgozbiór. Z wystawy „Wyspiański. Nieznany” zachowane zostały również dwie przestrzenie pogłębiające opowieść o roli książki w życiu artysty: jedna - z rysunkami do pierwszej księgi „Iliady” Homera oraz druga: z projektem witraża „Apollo” do Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie.

W niewielkiej sali wyeksponowane zostały tkaniny dekorowane ornamentami kwiatowymi zaprojektowanymi przez artystę. Dzieła te dotychczas niepokazywane odsłaniają przed zwiedzającymi istotny rys twórczości Wyspiańskiego: fascynację sztuką ludową.

Dodatkowo zaprezentowano dzieła malarskie i rysunkowe prace Wyspiańskiego. Prawdziwym odkryciem są nowe, nieznane dzieła artysty pożyczone od prywatnych kolekcjonerów lub instytucji. Jednym z najpiękniejszych obrazów jest „Portret trzech panien Bobrówien” z 1894 roku. Pastel ten, odnotowany w pierwszej monografii Wyspiańskiego z roku 1925, od zakończenia II wojny światowej był przechowywany poza granicami Polski.

GODZINY OTWARCIA GMACHU GŁÓWNEGO:

  • poniedziałek - nieczynne
  • wtorek - sobota: 10.00 - 18.00
  • niedziela: 10.00 - 16.00

Ostatni zwiedzający są wpuszczani do galerii i na wystawy na 20 minut przed zamknięciem oddziału

Dostępne terminy
-

Brak dostpęnych terminów w wybranym okresie